עץ תאנה | Fig Tree

סרטה של עלמוורק דוידיאן

תיק עיתונות לתקשורת

החל מה-14 במרץ בבתי הקולנוע

מופץ על ידי בתי קולנוע לב

diver

יחסי ציבור :

הדס שפירא 050-8862743 hadas55@netvision.net.il
אבשלום (אבשה) גרנק 054-5833115 avshawork123@gmail.com

תיק עיתונות

בהשתתפות בית לחם אסמאמאווה – "מינה" * יוהנס מוסה  – "אלי" * וויינשיט בלאצ'הו  – "שוואי" סבתא של מינה * מרתה גטאצ'הו – "סאליטו" אמא של אלי * מטקו היילו – "רטא" אחיה של מינה * טלהון אשגרה *  קדסט ג. סלסה -"היווט" המתווכת * צילום דניאל מילר עיצוב אמנותי דני אבשלום עריכה אריק להב ליבוביץ' מוסיקה מקורית ג'ון גירטל * יאן מיסרה הקלטה לודו אליאס עיצוב פסקול דניאל איריבארן * פול רישר מיקס אדריאן באומייסטר עיצוב תלבושות מארין גאליאנו איפור ניקול דורוביץ' מפיק בפועל רן פרידברג מפיק בפועל אתיופיה אברהם היילו בירו מפיקים שותפים פליקס אייסלה * סנדרין בראואר מפיקים נעמי לבארי * סער יוגב בלאק שיפ הפקות סרטים בימוי ותסריט עלמוורק דוידיאן

 

 

ישראל 2018 | 93 דקות

הסרט "עץ תאנה" מופץ על-ידי בתי קולנוע לב

ויוקרן החל מיום חמישי 14.03.2019

בבתי קולנוע לב וברחבי הארץ

יחסי ציבור: הדס שפירא hadashapirapr@gmail.com * 050-8862743
אבשלום (אבשה) גרנק  avshawork123@gmail.com * 054-5833115

 

סינופסיס

 

פסטיבל טורונטו 2018    זוכה פרס AUDENTIA לסרט הטוב ביותר שבוים ע"י אישה

פרסי אופיר 2018           זוכה פרס הצילום הטוב ביותר – דניאל מילר

פסטיבל חיפה 2018       זוכה פרס הצילום הטוב ביותר – דניאל מילר

 

"עץ תאנה", סרטה המדובר של הבמאית עלמוורק דוידיאן, הוא סרט ייחודי המספק הצצה חד פעמית לעולם ואירועים אשר טרם סופרו. ברגישות וכישרון רב עובר הסרט בין העולם הפנימי הקסום של נערה צעירה, לבין המציאות הקשה בה היא ומשפחתה חיים, ומצליח להיות חוויה מרהיבה, מרגשת ומהפנטת.

"עץ תאנה" הוא הסרט הישראלי הראשון שצולם כולו באתיופיה והצילום המרהיב של המראות המפעימים והנופים עוצרי הנשימה של אחת המדינות היפות ביותר ביבשת אפריקה, זיכה את הצלם דניאל מילר בפרסי צילום יוקרתיים.

הסרט זכה בפרס AUDENTIA לסרט הטוב ביותר שבוים ע"י אישה בפסטיבל טורונטו 2018.

אתיופיה, 1989. מינה היא נערה צעירה החיה עם משפחתה בכפר קטן בפאתי אדיס אבבה. את זמנה הפנוי היא אוהבת לבלות יחד עם חברה הקרוב אלי, באזור הנהר תחת עץ התאנה, המקום הפרטי שלהם. לצד נוף ילדותה האהוב, השקט הפסטורלי, המרחבים והחיים הפשוטים שמינה כה אוהבת, מתרחשת באתיופיה מלחמת אזרחים ממושכת – מה שאומר שאלי, חבר ילדותה של מינה, נאלץ להסתתר מהשלטונות אשר אוספים נערים ובחורים צעירים ומגייסים אותם לצבא. לכן, כשמשפחתה היהודית של מינה מתכננת לעזוב את אתיופיה ולעלות לישראל, מינה טווה תכנית משלה כדי להבטיח את הצטרפותו של אלי למסע.

 

ביקורות

 

"סרט חשוב ובעל תעוזה במציאות הקולנועית המקומית העכשווי, כשהמאמץ הרב שהושקע בהפקה הצדיק את עצמו. סצנות בעלות עוצמה רבה, הופעה מיומנת של כל שחקניו ובמרכזם בית לחם אסמאמאווה בעלת הפנים האקספרסיביות שמרשימה בתפקיד מינה. יצירה רצינית, מכובדת ומרשימה, המעידה על כישרון הבמאית" אורי קליין, הארץ

"יצירה המקפלת בתוכה שקט ונינוחות ובו זמנית עוצמה, ומעוצבת להפליא במיוחד בזכות הצילום המרהיב של דניאל מילר. הופעת משחק מנצחת של בית לחם אסמאמאווה. דרמה שמעבירה הרבה לצופים, גם מבלי שהיא צריכה לומר יותר מדי באופן ישיר" Dennis Harvey, VARIETY

"תצוגת משחק נפלאה של בית לחם אסמאמאווה ושל כל קאסט השחקנים" Keith Uhlich, Hollywood Reporter

"צילום יפהפה ומהפנט, רגעים קולנועיים יוצאים מן הכלל" Nathaniel Rogers, The Film Experince

"סיפור אנושי הנוגע לכל אדם" אמיר בוגן, ynet

"ביצירתה דוידיאן בוראת עולם קולנועי שקשור להוויתה ולצבעים שלה, ומאפשרת חוויית הזדהות למי שלרוב מודר מהיצירה הישראלית" עדי סמריאס, טיים אאוט

"שירה של ממש. בית לחם אסמאמאווה מהפנטת ועבודת הצילום של דניאל מילר יוצאת דופן ביופיה. סרט שמעלותיו הן רבות" אורון שמיר, סריטה

 

דבר הבמאית עלמוורק דוידיאן

ב-25 במאי, שנת 1991, נאלצתי לעזוב את החיים שלי באתיופיה באופן פתאומי.

הייתי באמצע יום לימודים בכיתה ד', כשלפתע סבתי שוואי הופיעה בבית הספר הציבורי "ראס-אבטה" באדיס אבבה וביקשה ממני להתלוות אליה הביתה. בדרך היא הודיעה לי שהיום אנחנו נפרדות, והיא שולחת אותי בעקבות אמי הביולוגית לארץ ישראל.

במשך 10 שנות חיי תחת כנפיה האוהבות של סבתי, ראיתי בין חריצי נוצותיה עולם קסום ולעיתים זרוע אימה. הייתי אז רק בת 10, מספר ימים לפני הפיכת שלטונו של מנגסטו היילה מרים, ועל אף השמועות על המלחמה הקרבה, ימיי האחרונים באתיופיה, שרק בדיעבד התבררו כימים האחרונים, התנהלו באופן שגרתי למדי.

הסרט "עץ תאנה" התגבש אצלי כרצון לתאר אהבה וסולידריות בתוך חיים בלתי יציבים, כמין כמיהה לשתף את העולם באנשים שהכרתי ובהם מצאתי אהבת אדם, ללא כל חומות של דת וגזע. הסרט מספר את סיפורן של שתי משפחות, האחת יהודית והשנייה נוצרית, אשר מצליחות לממש אהבה דרך מערכת יחסים סולידרית, עם יכולת נתינה שדורשת מהן ויתור על רצונות וצרכים וסותרת את שיקוליהם האישיים. יותר מכל, אני מנסה לספר את סיפורם של האנשים המרפדים את זיכרונותיי, אלו שאהבתי והשארתי מאחור – חבריי משכונת "שולה" באדיס אבבה בירת אתיופיה. חלקם מצאו את מותם בניסיון להשיג חיים אחרים, וחלקם הפכו לפליטים שאינם מוצאים מקום להתיישב בו בבטחה ובשלווה, וכך להעניק נראות וקול לחייהם של מהגרים רבים שנראים מחודשים ושמחים כאשר מימשו את יעדם והגיעו לארץ החדשה לה ייחלו. אך האמת היא שבשביל רבים מאתנו, בדומה למינה גיבורת "עץ תאנה", זוהי לא רק התחלה חדשה אלא גם סוף של תקופה, וההגירה נותרה כפצע וטרגדיה אישית.

 

על הבמאית, עלמוורק דוידיאן

נולדה באתיופיה בשנת 1980, עלתה לישראל בשנת 1991, בזוגיות ואם ל-3, מתגוררת במושב שריגים שבשפלת יהודה. בוגרת מגמת קולנוע בפנימיית הכפר הירוק, המחלקה לטלוויזיה וקולנוע במכללת תל חי וביה"ס סם שפיגל ליצירה קולנועית ירושלים.

"עץ תאנה" (2018), סרטה העלילתי הראשון באורך מלא, זכה בפרס AUDENTIA עבור הסרט הטוב ביותר המבוים בידי אישה בפסטיבל טורונטו 2018, היה מועמד ל-5 פרסי אופיר כולל הסרט העלילתי הטוב ביותר וזכה בפרס הצילום, זכה בפרס הצילום בפסטיבל הסרטים הבינלאומי בחיפה והוצג במסגרות רשמיות וזכה בפרסים נוספים בפסטיבלים שונים בישראל וברחבי העולם.

סרטה הקצר "עם הפנים לקיר" (2016) הוקרן בבכורה אירופאית בפסטיבל קלרמונט פראנד בצרפת וזכה בפרס הסרט העצמאי הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים ת"א, פרס ון ליר לסרט העלילתי הקצר הטוב ביותר בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי בירושלים, פרס הסרט הקצר הטוב ביותר בפסטיבל דה סינה אפריקנו ופרס הבימוי בפסטיבל היהודי של סן דייגו.

סרט קצר נוסף של דוידיאן "מעברים" (2016), הוצג בבכורה בינלאומית בתחרות הסרט הקצר של פסטיבל הסרטים של חיפה וזכה בפרס הצילום בפסטיבל רבולושן-מי בניו יורק, ארה"ב.

עוד סרטים קצרים שלה שהוקרנו בבמות נחשבות בארץ וברחבי העולם היו "אצלנו" (2012), "קורקי" (2010) ו"מולו" (2007), שזכה לציון לשבח בפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים ת"א.

טריילר

באדיבות בלאק שיפ הפקות סרטים ובתי קולנוע לב

קליפים

באדיבות בלאק שיפ הפקות סרטים ובתי קולנוע לב