תיק עיתונות לתקשורת

מופץ על ידי סרטי יונייטד קינג

12.12 בבתי הקולנוע

diver

יחסי ציבור:

הדס שפירא  050-8862743  [email protected]

אבשלום (אבשה) גרנק 054-5833115  [email protected]

סינופסיס

no image

AN OFFICER AND A SPY

 

סרטו של רומן פולנסקי

A  FILM BY

ROMAN POLANSKI

 

מבוסס על רומן מאת רוברט האריס

 

מופץ בבתי הקולנוע החל מתאריך – 12.12.19

 

 

   הפרס הגדול של חבר השופטים

פרס הביקורת הבינלאומית ( FIPRESCI)

   פסטיבל ונציה

2019

 

פריז, 1895. ז'ורז' פיקאר, קצין צעיר ואמביציוזי, צופה במרגל המורשע, אלפרד דרייפוס, מושפל בפומבי מול המון זועם ונידון למאסר עולם באי השדים. פיקאר, שזה עתה מונה לעמוד בראש יחידת המודיעין שהביאה את הראיות כנגד דרייפוס, בטוח באשמתו. אבל זמן קצר אחרי שדרייפוס מתחיל לרַצות את עונשו, מתעוררות בו שאלות. יש רמזים לכך שעדיין מסתובב מרגל בשורות הצבא. כשפיקאר מתחיל לחקור, הוא נסחף למבוך מסוכן של מרמה ושחיתות, שמעלה בו ספקות לגבי כל מה שהאמין בו, ומאיים לא רק על כבודו אלא גם על חייו.

 

צרפת. 2019.

132 דקות. דובר צרפתית, מתורגם לעברית.

מופץ ע"י סרטי יונייטד קינג.

 

 

יוצרי הסרט    The Filmmakers

 

במאי
רומן פולנסקי    Roman Polanski

 

תסריטאים
רוברט האריס    Robert Harris
רומן פולנסקי    Roman Polanski

 

מבוסס על רומן מאת
רוברט האריס    Robert Harris

 

מפיק
אלן גולדמן    Alain Goldman

 

מפיקים שותפים
פאולו דל ברוקו    Paolo Del Brocco
לוקה ברברסקי    Luca Barbareschi

 

צלם
פבל אדלמן    Pawel Edelman

 

מחבר מוזיקה מקורית
אלכסנדר דספלט    Alexandre Desplat

 

עורכת
מרגו מנייר    Margot Meynier

 

מעצב אמנותי
ז'אן רבס    Jean Rabasse

 

 

צוות השחקנים    The Cast

 

ז'ורז' פיקאר
ז'אן דוז'רדן    Jean Dujardin

אלפרד דרייפוס
לואי גארל    Louis Garrel

פאולין מונייר
עמנואל סינייה    Emmanuelle Seigner

הנרי
גרגורי גדבואה    Grégory Gadebois

גנרל גונס
הרב פייר    Hervé Pierre

גנרל בויסדיפרה
דידייה סנדרה    Didier Sandre

ברטיליון
מתיה אמלריק    Mathieu Amalric

עו"ד לבורי
מלוויל פופו    Melvil Poupaud

גנרל בילו
ונסן גראס    Vincent Grass

עו"ד לבלואיס
ונסן פרז    Vincent Perez

 

ביקורות

 

★★★★★

" רומן פולנסקי וריצ'ארד האריס בוחרים לגולל את סיפור משפטו של  דרייפוס באמצעות התמקדות בדמותו המורכבת של הקצין ז'ורז' פיקאר. גיבור לא שגרתי זה מסייע מצד אחד לפולנסקי להרהר על הפער בין תפיסות המוסר של אדם ובין פעולותיו ההרואיות (דמותו של פיקאר מוצגת כאנטישמית, אך גם כשוחרת צדק) ומצד שני על הרפובליקה הצרפתית השבעה והגזענית של תחילת המאה ה-20, עשרות שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. לא משנה מה היא תפיסתכם את מצבו המשפטי הנוכחי של פולנסקי, תהיה זאת טעות להתחשב בה כשצופים בסרטו החדש והמופתי. את יופיו ועצמתו של 'קצין ומרגל' פשוט לא ניתן להכחיש. סרט חובה בכל לשון המילה ".

Thomas Sotinel, Le Monde

 

★★★★★

" פולנסקי הוא אשף של בניית מתח ומשמעת אמנותית. הבימוי שלו, המזכיר את מגע ידו המדויק של היצ'קוק, מנצח הפעם על צוות שחקנים משובח, שבראשו עומד ז'אן דז'ארדן המצוין כז'ורז' פיקאר. הסרט היפה הזה מנסח בצלילות תובנות רבות ומגוונות על הזמנים שבהם אנחנו חיים ".

Glenn Kenny, RogerEbert.com

 

★★★★★

"  דרמה היסטורית מבריקה וסוחפת הטומנת בחובה אמירה אישית של גאון קולנועי. כל תמונה בסרט הזה מוקפדת לפרטי פרטים, כל הופעה של שחקן היא ייחודית וכל קומפוזיציה היא עוצרת נשימה. כשהסרט שלך נראה כמו ציור של אוגוסט רנואר ומתנהג כמו סרט של ז'אן רנואר

אתה כנראה אחראי ליצירת מופת".

Phil de Semlyen, Time Out London

 

★★★★★

" פולנסקי בשיאו ".

Michel Ciment, Positif

 

★★★★

"  קולנוע מפואר, מרשים ומהדהד ".

Xan Brooks, The Guardian

 

 

אודות יוצרי הסרט

 

רומן פולנסקי

במאי, תסריטאי ומפיק

זוכה פרס האוסקר עבור "הפנסתרן".

נולד בפולין.  בוגר בית הספר לקולנוע שבלודז'. סרט הסטודנטים הקצר שלו, "שני גברים וארון" (1958), הפך עם השנים לאחד הסרטים הקצרים האירופאים הידועים ביותר בתולדות הקולנוע.

סרטו הארוך הראשון, "סכין במים" (1962), היה לסנסציה בינלאומית וזיכה אותו במועמדות ראשונה לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר.

סרטו השני, קו פרודוקציה בין אנגליה לצרפת, היה מותחן האימה "רתיעה" (1965) בכיכובה של קתרין דנב. הסרט נחשב עד היום לאחד מסרטי האימה הגדולים של שנות ה-60.

"מבוי סתום" (1966), סרטו השלישי, היה אף הוא קו פרודוקציה בין צרפת לאנגליה. הסרט זכה בפרס 'דב הזהב' לסרט הטוב ביותר בפסטיבל ברלין.

שנה מאוחר יותר ביים באנגליה את קומדיית האימים "סליחה, אך אתה נושך את צווארי" (1967). בסרט כיכבו פולנסקי ושרון טייט, אשתו לעתיד.

ב-1968 נסע רומן פולנסקי לארה"ב בהזמנת אולפני פרמאונט והמפיק רוברט אוונס. הוא ביים עבורם את סרט האימה "תינוקה של רוזמרי" ע"פ ספרו של אירה לוין ובכיכובם של מיה פארו וג'ון קסבטס. הסרט היה לצלחה ביקורתית וקופתית גדולה בארה"ב וזכה בשתי מועמדויות לפרס האוסקר.

ב-1971, זמן קצר לאחר שאשתו שרון טייט נרצחה באכזריות ע"י הכת של צ'רלי מנסון, חזר פולנסקי לאירופה וביים את הגרסה הקולנועית שלו ל"מקבת" של ויליאם שייקספיר.

ב-1973 ביים את הקומדיה השנויה במחלוקת "מה?", בכיכובו של מרצ'לו מסטרויאני.

ב-1974 חזר לארה"ב בכדי לביים את "צ'יינהטאון". הסרט, פילם נואר מודרני בכיכובם של ג'ק ניקולסון, פיי דנאווי וג'ון יוסטון, זכה לשבחים מן הביקורת ולעשרה מועמדויות לפרס האוסקר (כולל פרס הבמאי הטוב ביותר לפולנסקי). הסרט זכה לבסוף בפרס אוסקר עבור התסריט המקורי של רוברט טאון.

ב-1976 צילם בצרפת את המותחן "הדייר". הסרט, בכיכובו ובכיכובן של איזבל אדג'ני ושלי וינטרס, הוקרן במסגרת הרשמית של פסטיבל קאן.

ב-1979 ביים את הסרט "טס" ע"פי רומן של תומס הרדי ובכיכובה של נסטסיה קינסקי.

ב-1986 ביים את סרט ההרפתקאות "הפיארטים", בכיכובו של וולטר מתיאו.

שנתיים לאחר מכן, ב-1988, ביים את המותחן "פרנטיק" בכיכובם של הריסון פורד ועמנואל סינייה (אשתו השנייה).

ב-1992 ביים פולנסקי את המותחן האירוטי "ירח מר", בכיכובם של עמנואל סינייה, קריסטין סקוט תומס, יו גרנט ופיטר קויוטי.

ב-1994 שיתף פעולה לראשונה עם השחקן בן קינגסלי בסרט "האלמנה והמוות".

ב-1999 ביים את "השער התשיעי", בכיכובו של ג'וני דפ.

בשנת 2002 זכה בפרס 'דקל הזהב' לסרט הטוב ביותר בפסטיבל קאן עבור הדרמה "הפסנתרן". הסרט זיכה אותו שנתיים מאוחר יותר בפרס האוסקר הראשון שלו.

ב-2005 ביים את העיבוד הקולנועי האחרון ל"אוליבר טוויסט" של דיקנס. גם בסרט זה הופיע השחקן בן קינגסלי.

ב-2009 ביים את "סופר צללים". הסרט זיכה אותו ב'דב הכסף' לבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין ובפרס הבמאי והסרט הטובים ביותר של האקדמיה האירופאית לקולנוע.

"אלוהי הקטל", סרטו מ-2011, עובד לקולנוע מהמחזה המצליח של יסמין ריזה. הוא הוקרן בפסטיבל ונציה וזיכה את השחקניות שלו, קייט וינסלט וג'ודי פוסטר, במועמדויות לפרס גלובוס הזהב.

"ונוס בפרווה" מ-2013 נחשף במסגרת התחרות הרשמית של פסטיבל קאן וזיכה את פולנסקי בפרס הסזאר לבמאי הטוב ביותר.

"מבוסס על סיפור אמיתי", מותחן פסיכולוגי שביים בשנת 2016, הוקרן במסגרת פסטיבל קאן וכלל את צמד השחקניות עמנואל סינייה ואווה גרין.

"קצין ומרגל", סרטו החדש ביותר, הוקרן בחודש ספטמבר האחרון כסרט הפתיחה של פסטיבל ונציה.

 

רוברט האריס

תסריטאי

סופר ומחזאי בריטי נודע נחשב האחראי לרומנים זוכי הפרסים "ארץ אבות", "האניגמה" (שהפך לסרט בבימויו של מייקל אפטד), "מדד הפחד" ו"פומפי".

האריס שיתף פעולה עם הבמאי רומן פולנסקי בשנת 2010 כאשר עיבד עמו לקולנוע את הרומן "סופר הצללים". הסרט זיכה את פולנסקי בפרס הבמאי הטוב ביותר בפסטיבל ברלין וגרף את כל הפרסים המרכזיים של האקדמיה האירופית לקולנוע (כולל פרס התסריטאי הטוב ביותר להאריס).

פבל אדלמן

צלם

צילם את חמשת סרטיו האחרונים של פולנסקי, כולל "הפסנתרן", "סופר הצללים" ו"ונוס בפרווה".

עבד בין היתר עם במאים כמו טיילור הקפורד, אנדזיי ויידה, ואדים פרלמן וסטיבן זיליאן.

 

אלכסנדר דספלה

מחבר מוזיקה מקורית

דספלה הוא אחד מהמלחינים הבולטים כיום בעולם הקולנוע. הוא זכה לארבעה מועמדויות לפרס האוסקר, זכה בפרס מיוחד בפסטיבל ברלין וזכה בפרס גלובוס הזהב עבור המוסיקה לסרט "הצעיף הצבעוני".

זוהי הפעם החמישית בה הוא משתף פעולה עם רומן פולנסקי לאחר שהלחין את המוסיקה גם לסרטיו הקודמים, "סופר הצללים", "אלוהי הקטל", "ונוס בפרווה" ו"מבוסס על סיפור אמיתי". רשימת הסרטים המפוארת עליהם הוא חתום כוללת את "עץ החיים" של טרנס מאליק, "נאום המלך" של טום הופר, "צורת המים" של גיירמו דל טורו, "מלון גרנד בודפשט" ו"אי הכלבים" של ווס אנדרסון, "המקרה המוזר של בנג'מין באטן" של דיוויד פינצ'ר, "המלכה" של סטיבן פרירס, שני חלקי "הארי פוטר ואוצרות המוות" של דיוויד ייטס, "ליבי החסיר פעימה" ו"האחים סיסטרז" של ז'אק אודיאר, "דמדומים 3 – ירח חדש" של כריס וויץ ו"לידה" של ג'ונתן גלייזר.

 

 

אודות השחקנים

 

 

ז'אן דוז'רדן

" ז'ורז' פיקאר "

כוכב קומדיות צרפתיות שזכה בפרס האוסקר עבור הופעתו בסרט "הארטיסט".

כיכב בקומדיות "להתאהב מעל הראש", "אמנות הבגידה", "הוא+היא", "תשעה חודשים", "99 פרנק" וסדרת סרטי פרודיות הריגול "OSS:117"

הופיע בסרטים האמריקאים "הזאב מוול סטריט" ו"ציידי האוצרות".

 

לואי גארל

" אלפרד דרייפוס  "

שחקן ובמאי צרפתי צעיר, בנו של הקולנוען האגדי פיליפ גארל.

הופיע ב"חולמים" של ברנדרו ברטלוצ'י, "יוצא מן הכלל" של מישל הזנוויציוס, "שירי אהבה" של כריסטוף הונורה, "סאן לורן" של ברטראן בונלו ו"קיץ לוהט", "קנאה" ו"נאהבים רגילים" של פיליפ גארל.

ביים את הסרטים "שני חברים" ו"הגבר הנאמן".

 

עמנואל סינייה

" פאולין מונייר "

דוגמנית ושחקנית מגיל צעיר, סינייה התחתנה עם הבמאי רומן פולנסקי בשנת 1989. היא כיכבה בסרטיו "פרנטיק", "ירח מר", "השער התשיעי", "ונוס בפרווה" ו"מבוסס על סיפור אמיתי".

עבדה עם הקולנוענים ג'וליאן שנבל ("הפרפר ופעמון הצלילה"), פרנסואה אוזון ("בתוך הבית"), יז'י סקולימובסקי ("רצח הכרחי"), אוליבייה דהאן ("אידית פיאף – החיים בורוד"), טוני מרשל ("פלייס ונדום") וז'אן לוק גודאר ("בלש").

טריילר

בעת שימוש יש לתת קרדיט "באדיבות סרטי יונייטד קינג"

קליפים

בעת שימוש יש לתת קרדיט "באדיבות סרטי יונייטד קינג"